1) Heavy metal
Heavy metal je jeden z najznámejších a najobľúbenejších druhov metalu. Začal sa vyvíjať na prelome 70. rokov 20. stor. Najväčší boom zažil v 80. rokoch. Je melodický a rýchly, má chytľavé refrény. Hudobníci používajú tvrdšie elektrickej gitary a hrajú údernejšie. Snaď v každej heavy metalovej pesničke môžeme počuť gitarové sóla. Nejvíce heavy metalových kapel prinieslo tzv obdobie označované ako''nová vlna britského heavy metalu''- NWOBHM. Mnohými priaznivci je ako prvá kapela hrajúca heavy metal skupina Black Sabbath v čele s Ozzy Osbourne alebo skupina Judas Priest, ktorá vznikla v roku 1970. Násladovaly ďalšie kapely ako Iron Maiden, Accept, Van Halen, Slayer, Helloween, Rage, Stratovarius, Pantera, Def Leopard, Motorhead a Metallica či spevák Alice Cooper. Samozrejme veľa ďalších. Novou formáciou hrajúcou klasický heavy metal je napríklad Hammerfall zo Švédska.
2) Speed metal
Speed metal je rýchlejšia verzia klasického heavy metalu. Väčšina prvkov, ktoré sa objavili u heavy metalu, zostali zachované aj u tohto štýlu. Väčšina heavy metalových kapiel hrá i speed metal. Sú to už spomínané skupiny ako: Metallica, Motorhead, Slayer, potom aj Megadeth, Overkill, Kreator, Testament, Grave Digger s Blind Guardian.
3) Power metal
Štýl power metal nemá prívlastok''power''len tak pre nič za nič. Sila je hlavne v textoch, ktoré sa u tohto žánru objavujú. Popisujú hlavne dávné časy, bitvy, výpravy a tiež spievajú o hrdinoch apod. Najznámějšou kapelou hrajúcou power metal je skupina Manowar. Medzi ďalšie slávne power metalové skupiny patria sentenced, Gamma Ray, Iced Earth, Morgana Lefay, Stratovarius a Runnig Wild.
4) Trash metal
Trash metal je ešte tvrdší, dôraznejší a agresívnejší ako heavy metal. Agresívnejší hlas, zvuk gytár a celkový prejav je pre tento štýl typický. Známe sú kapely ako Testament, Anthrax či Sepultura z Brazílie. V ranných začiatkoch hraly trash metal kapely ako Metallica a Megadeth, ale ty sa od tohto štýlu odklonili po vydaní niekoľkých albumov.
5) Death metal
Death metal patrí medzi najtvrdšie štýly na svete. Je veľmi rýchly, agresívne a brutálne. Hlavná znakom sú naboostrované elektrickej gitary a spevákov chropot (krik) označovaný ako growling. Death metal vychádza z heavy metalu. Prvé kapely vznikali v USA v druhej polovici 80. rokov. Témami textov sú napr brutalita vo svete, globálne a spoločenské problémy, politika, vojny. Kritizujú tieto špatnosti. V žiadnom prípade ich neoslavujú, ako si niektorí ľudia myslia. Ako najznámějšia kapela hrajíca tento štyl je skupina Death. Potom tiež skupiny Cannibal Corpse, Cradle of Filth, Bathory, Arch Enemy, Orbituary a Napalm Death. České: Krabathor a Debustrol.
6) Grindcore
Základy prevzaté z death metalu. Je to vezmeš death metal, ale s pár zmenami. Spev je trochu inakší (brutálňejší a hlastnejší) a gitary sú viac pritvrdené. Rýchlosť, tvrdosť, agresivita. To by definovalo grindcore. Hlavní predstavitelia sú: Death, Anal cunt a Napalm Death.
7) Doom metal
Doom metal je vlastňe pomalý death metal. Vyskytujú sa tu prvky tohto žánru. Doom metal sa rychlo menil a tak od pomalého metalu dospel až k používaniu nemetalových nástrojov, napríklad husle, harfy, violončelo, flauty, klávesy atď. Základy sú rovnaké, ale celkové znenie je iné vďaka týmto nástrojom. Nejznámější kapely hrajúce tento štýl: My Dying Bride, Elbereth, Theatre Of Tragedy. Prvé kapely raziace tento štýl boli: Anathema či Paradise Lost. Charakteristiky lyrika v textoch. Veľa skupín má ženské vokály, niekedy sprevádzané mužským hutným a ťažkým chrapotom.
8) Black metal
Black metal je hudobný štýl, ktorý vychádza z death metalu. Ale líšia sa tým, že je inak nazvučený. Hlavne gitary. Ďalej sa v black metalu objevujú nové prvky, napríklad klávesy, ktoré utvárajú temnějšiu atmosféru. Hlavní predstavitelia: Celtic Frost, Hellhammer a Venom, Bathory, Cradle of Filter, Black Sabbath. Častými námety v textoch je Satanizmus. Black metal je považovaný za nejextravagantnější zo všetkých metalových žánrov. Tento štýl zaznamenal veľký úspech a rozmach hlavne v Nórsku. Začiatkom 90-tych rokov sa tento štýl neslávne dostal na prednú stranu severských novín. Niektoré skupiny asi nepochopil zmysel hudby. Namiesto toho, aby hrali, tak vypalovaly kostoly a vraždily sa navzájom. Ich hudba bola potom naprosto mizerná a biedna. To bolo v ranných začiatkoch. Dnes je tomu inak. Black metal dnes je dopĺňaný rôznymi doplnkami, napr. klávesami. Hudba je posadená na vyššej Tonine a speváci nepoužívajú growling, ale spievajú svojim vysokým ''ječákom''. Ako som už uviedol, tento štýl sa vo väčšine prípadov hlási k satanismu a je proti náboženstvu. Podľa nich je človek zodpovedný za svoj život a mal by veriť sám sebe a svojim schopnostiam. To je asi hlavná myšlienka moderného satanismu. Black metal je na vzostupe a hlavné je, že už nejde o činy (ako v začiatkoch), ale o hudbu.
9) Gothic metal
Gothic metal, niekedy tiež nazývaný Goth metal vznikol zmiešaním heavy metalu a gothickéj hudby. Je veľmi podobný doom metalu, ale je melodickejší a často jemnejší. Vznikol na začiatku 90. rokov 20. stor. v Európe a v USA. Dôležitým prvkom, ako v každom metalu, sú elektrické gitary. Dôležité je, aby goth metal mal trošku tej melancholickej nálady. Ako v doom metalu sa tu objavujú ďalšie nástroje napr. husle, harfy, violončelo, flauty atď. Spev nie je chropot, ale odlahčenejší spev. Väčšinou je to hlboký mužský spev či vysoký ženský operný hlas (dnes často vznikajú goth metalové kapely, ktoré majú ženu medzi členmi skupiny). Významné skupiny tohto štýlu: Tiama, Theatre of Tragedy, Lake of Teras, Paradise Lost, Anathema, Nightwish, Type O Negative, The Gathering, Lacuna Coil, Within Temptation, Lacrimosa, Dreams Of Sanity, Dreadful Shadows, Haggard, Cemetary Of Scream, Macbeth, Tristania, Trail Of Tears, On Thorns I Lay, Entwine, Dominion. Veľká obľuba gothic metalu je hlavne vo Fínsku.
10) Industrial metal
V anglickom preklade znamená slovo''industrial''priemyselný. V tomto druhu metalu sa preto objavujú priemyselné a strojové zvuky. Je to tažký, kovový, technický metal. Príkladom industrial metalu môžu byť skupiny ako Fear Factory, Ministry, Strapping Young Lad. Kapely sa tiež vyznačujú rýchlym tempom.
11) Progressive metal
Do progressive metalu patria väčšinou skupiny, ktoré sa skladajú zo známych hudobníkov alebo spevákov. Progressive metal nie je vyhranený štýl, kapely hrajú vo väčšine prípadov mix metalu. Ale bez tých tvrdých štýlov. Ide teda o mäkkší štýl metalu. Často tento štýl bývá na hranici s rockom. Najznámějšie kapely sú: Dream Theatre, Liquid Tension, Anacrusis, Opeth a Voivod.
12) Alternative metal
Alternative metal je elektrická forma rockovej hudby. Tento štýl vznikol v 90. rokoch 20. stor. Je to heavy metal zmiešaný s prvkami alternative a indie rocku. Ako v každom inom štýle metalu sa tu objavujú elektrické gitary a silné gitarové riffy, neobvyklé texty a zložité hudobné techniky. Medzi protagonistami patrí: Alice In Chains, Faith No More, A Perfect Circle.
13) Atmospheric metal
Tento štýl je na spôsob gothic metalu. Je ale mäkkší.V tejto hudbe sa vyskytujú rôzne doplnky ako šum lesa, šum mora, zvuky vesmíru či vtákov. ) Atmospheric metal není žiadný tvrdý štýl. Hlavné skupiny sú: Tiama, The Gathering.
14) Symphonic metal
Symphonic metal je metalová hudba zmiešaná so symfonickými prvkami. Tieto formácie teda spolupracujú so symfonickými orchestrami či operními spevákmi. Vznik sa odhaduje na 90. roky 20. stor. Tento štýl je vo speve podobný goth metalu. Medzi kapely hrajúce symphonic metal patrí: Waltari, Therion, Lacrimosa, Rhapsody z Talianska, Ador Dorath z Českej republiky, Nightwish, Within Temptation. Projekt Metallic-cd S & M sa považuje tiež za tento štýl. Ale Metallica tento štýl nehrá. Jednalo sa len o projekt. Symphonic metal je veľmi nákladný, preto skupín raziace tento štýl žiaľ moc nie je.
15) Nu-metal
Nu metal vznikol v 90. rokoch 20. stor. Opísať by sa dal ako heavy metal s prvkami rapu. Za zakladateľa sú považovaní Ko?n. Najväčší boom zažil nu metal v rokoch 1995 - 2000, keď vzniklo najviac skupín tohto žánru. Kapely majú podladěné gitary. Väčší dôraz je kladený na basgitary, v piesňach sa nevyskytujú gitarová sóla a v textoch je väčšinou problematika spoločnosti. Najdôležitejšie skupiny sú: Ko?n, Slipknot, Linkin Park, Limp Bizkit, POD, Biohazard, Soufly.
16) New Wave Of British Heavy Metal (NWOBHM)
New Wave Of British Heavy Metal (NWOBHM) znamená v preklade''Nová vlna britského heavy metalu''. Tento termín vznikol v roku 1985 britskími novinármi. Používa sa ku špecifikaci metalovej hudby okolo roku 1980 v Anglicku. Zástupcovia NWOBHM sú: Iron Maiden, Judas Priest, Motorhead, Saxon, Def Leppard, Samson.
17) British metal
Ako je už z názvu vidieť, jedná se o metalové skupiny, ktoré vznikli v Anglicku. Patrí sem metal velikáni ako: Black Sabbath, Iron Maiden, Judas Priest, Motorhead, Saxon, Ozzy Osbourne, Def Leppard.
18) Scandinavian metal
Opäť podľa názvu patrné, o jakou metalovou hudbu se jedná. Kapely, ktoré vznikli vo Fínsku, Švédsku, Dánsku alebo Nórsku. Podľa môjho názoru je to najoriginálnejšie oblasť sveta, nielen v rámci metalové hudby. Scandinavian metal razí rôzne štýly metalu. Najznámejšie skupiny sú: Dark Of Tranquillity, Dimmu Borgir, Hypocrisy, Apocalyptica, sentenced, In Flames, Therion, tiama, Waltari, Amorphis, Bathory, Dismember, Opeth, Morgana Lefay, Children Of Bodom.
19) Pop metal
Slovo pop Vám snad nemusím vysvetľovať. I v metalu se najde pár (ale veľmi málo) skupín, ktoré hrali trochu komerčněji ako iné. Ovšem nemôžete porovnávať dnešnej popovej scénu s tou skorší. Skupiny, ktoré patria pod túto skatulku: Def Leppard, Poison, Van Halen. Potom aj Kiss, Bon Jovi, Aerosmith a Twisted Sister. Ale v týchto prípadoch sa už jedná o rock.
20) Punk metal
Už z názvu je zrejmé, že tento štýl skombinovali tieto dva žánre. Každý už určite počul punk a metal. Pre príklad punk metalu uvádím kapely ako: Ateista Front, Corrosion Of Conformity, The Adolescents, Sick Of It All, suicidal, Tendencies, MOD
21) Stoner metal
Stoner metal je ďalší štýl metalu. Nie je veľmi známy a rozšírený. Má prvky psychadelic music, náladovosť a snívanie. Môže byť mäkšie, v niektorých prípadoch môžeme počuť aj tvrdšie kapely. Nejznámější skupiny: Queens Of The Stone Age, The obsessed, Pentagram, Saint Vitus.
22) Sludge metal
Ďalšia z metalových žánrov. Menej známy. Často sa hrajú tvrdšie riffy.V spevu sa objavuje chrapot či growling. Melodičnost a tvrdosť. Medzi kapely hrajúce tento štýl patrí skupina Crowbar a Corrosion Of Comfornity.
23) Hair metal
Hair metal vznikol na konci 80. rokov 20. stor. Členovia kapiel mali natupírované dlhé vlasy, extravagantné účesy. Tento štýl má niekedy prvky pop rocku / metalu. Skupiny často hrali na hudobnú stanicu MTV. Známe sú kapely ako: Tesla, Voivod, Def Leppard, Bon Jovi (spíše hair rock).
24) White metal
Do white metalu patria všetky kresťanské metalové skupiny. Tieto kapely často hrajú death metal (např.Mortification), doom metal (Paramaecium), goth metal (Tristitia). Jedno majú white metalové skupiny spoločné. A to kresťanské texty oslavující Ježiša, Boha atď Okrem tohto sú na nerozoznanie od nekresťanských skupín, ktoré sa vo väčšine prípadov hlási k satanismu.
25) Christian metal
Christian metal je metal, kde sa objavujú duchovné piesne. Je veľmi podobný white metalu, ale nie je tak tvrdý. Objavujú sa tu dlhá gitarová sóla a gitarové riffy. Aj tu platí väčšinou kresťanské texty. Kapely: Stryper, Whitecross, Extol. S príchodom tvrdších metalových žánrov strácal christian metal na oblíbenosti.
26) Folk metal
Každý určite vie, čo je to folková hudba. Folk metal je zmiešaní týchto dvoch štýlov. Tento žáner patrí medzi mäkšie. Väčšinou sa jedná o melodiku prevzatú z danej krajiny, odkiaľ skupina pochádza. V tejto hudbe môžeme počuť nástroje typické pre určitú krajinu. Tento štýl približuje poslouchačům kultúru danej krajiny.
27) Dark metal
Dark metal vznikl docela nedávno. V preklade znamená temný, tmavý metal. Tento štýl má veľa prvkov z black metalu. K tomu kapelníci přidají prvky gothic metalu s melancholickým nálada. Nejznámější kapely jsou: Legenda, Inner Shrine, Opeth, Graveworm, summoning, Empyrium.
28) Techno metal
Ďalšie zo štýlov metalu, ktorý vznikol nedávno. Asi všetci vieme, co to je techno. Techno metal není zas až toľko o techno, ale o metalu. Kapely hrajú tvrdo, ako to u metalových kapiel býva zvykom. Techno tu zastupuje funkciu v pozadí, rytmy a samply. Najznámejší je asi kapela The Kovenant.
29) Neo-classical metal
Neo-clasissical metal mísí hudbu klasickou s hudbou metalovou. Používa na to väčšinou nástroje, ktoré sa používajú v klasickej hudbe. Sú to napríklad husle, violončelo atď Nejznámější kapelou hrající tento styl je Apocalyptica z Fínska.
30) Mix metal
Neoficiálna označenie druhov metalu, ktoré hrajú viac žánrov tejto hudby. Nedá sa''zaskatulkovat''a to je veľmi dobré. Najčastejšie kombinácie je gothic / doom metal a gothic / black metal alebo doom / gothic napr. Theatre Of Tragedy, Tristania, Macbeth. Do tohto štýlu patria aj skupiny, ktoré hrali''čistý''druh metalu, ale od toho sa odtrhla a hrali iný štýl tejto tvrdej hudby. Často môžeme vidieť kapely kombinujúci napr. heavy / black metal (Children Of Bodom) alebo heavy / gothic (Nightwish).
© 2009 Všetky práva vyhradené.